ایده‌نگار

کاتالوگ شرکت دهکده آپادانا

طراحی کاتالوگ

كاتالوگ یعنی كالانما، كارنما، یعنی دفتر راهنمای كالاها و فعالیت‌ها و مشاغل مختلف.
– یعنی فهرست و صورت كالاها یا خدمات.
– یعنی اطلاعات ارائه شده جزئی و ریزتر و حاوی شرح مختصات و ظرایف كالاها و یا خدمات مورد نظر.
– كاتالوگ در واقع راهنمای كالا و كالانامه محسوب می‌شود و حاوی فهرست كالاهای تولیدی توسط یک موسسه و كارخانه است و می‌تواند حاوی معرفی مشاغل و موسسه‌های خدماتی، اجتماعی و فرهنگی نیز باشد.
– در یک كاتالوگ نام هر كالا، مدل، شماره یا شكل و تصویر مشخصات فنی و توضیحات ضروری آن کالا یا خدمات درج می‌گردد تا به خریدار در انتخاب بهتر كمک كند.
– بعضی كاتالوگ‌ها برای سفارش خرید در دسترس مردم قرار داده می‌شوند تا اجناس مورد نیاز خود را مطابق لیست كاتالوگ از فروشگاه‌های مورد نظر درخواست كنند.

طراحی کاتالوگ نوعی از تبلیغات در عرصه تولید، تجارت و خدمات می‌باشد که می‌تواند در برقرار کردن ارتباط مستقیم و چگونگی انتقال مفاهیم و تبادل اطلاعات به مخاطب، نقش به سزایی داشته باشد.

از خلق و طراحی کاتالوگ درجهان تبلیغات مدت زیادی نمی‌گذرد در اواسط قرن بیستم انسان صنعتی با جامعه سرمایه‌داری آن زمان، لحظه ای توانست از طراحی کاتالوگ و طراحی بروشور تبلیغاتی به عنوان یک وسیله تبلیغاتی استفاده کند که دیگر ابزارها و فکرهای گذشته چون اطلاعیه‌ها و تراکت‌های تک رنگ و معرفی‌های حضوری و لفظی جوابگوی نیاز تولید‌کنندگان نبودند. به ناچار برای به وجود آوردن انگیزه، رقابت و معرفی بازار تولید و محصولات عرضه شده به بازار، اقدام به خلق شیوه نوینی از پدیده‌های گرافیک کردند تا «مخاطبان» بتوانند در فرصت مناسب و با شرح و تصاویری که در این وسیله تبلیغاتی درج شده بود با تولیدات و خدمات عرضه شده آن مرکز آشنا شوند. به وجود آمدن تنوع در تولیدات برای جامعه مصرفی و شکوفایی صنعت نو پای بعد از جنگ جهانی دوم، عرصه تبلیغات را چنان تحت تاثیر قرار داد که دیگر محصول تولید شده بدون تبلیغات وسیع، جایی در بازار آن زمان نداشت. به ناچار رفته رفته برای هدایت افکار وسیع جامعه باید چاره‌ای اندیشید تا با روش جدیدتری بتوان بازار موجود را از دست رقبا ربود و این امر مهم نیاز به نو آوری در عرصه گرافیک را باعث شد. طراحی کاتالوگ و ساخت آن وسیله خوبی بود تا مخاطبان بتوانند راغب به خواندن و دیدن تصاویر در جهت آشنایی بیشتر با محصولات تولید شده در وقت و زمان کمتری باشند. شناخت تولید چه از لحاظ کمی و چه از لحاظ کیفی، معرفی شاخه‌های مختلف تولید، معرفی ساختار و مشخصات فنی از طریق متن نوشتاری، ارتباط تصویری مخاطب با محصولات و یا خدمات ارائه شده و… همه و همه از عملکردهای سنجیده کاتالوگ بود. در اوایل تنظیم، خلق و طراحی کاتالوگ شکل آن به صورت یک برگه پشت و رو بود که بیشتر به تراکت شبیه بود ولی روی جلد آن حال و هوای پوستر داشت. در اوایل سال های 1970 میلادی ابعاد آن به صورت استاندارد 30×21 در کشور فرانسه تعریف شد. طبق این تعریف طراحی کاتالوگ‌ها معمولاً از دو برگ بیشتر هستند و علاوه بر بیان تصویری از متون نوشتاری جهت معرفی و جذب و هدایت مخاطبین استفاده می‌شود. مهمترین دلیل برای استفاده از کاتالوگ همانا قادر ساختن افراد جامعه برای شناخت تولیدات و خدمات «بدون نیاز به واسطه» و رویت محصولات و مطالعه آن در «فرصت مناسب» به جهت قابل «حمل و نقل» بودن و همچنین جایگزینی مناسب برای پوستر و دیگر موارد تبلیغاتی است.

طراحی کاتالوگ‌ها غالباً به دو صورت معرفی می‌شوند:
1. یا وسیله‌ای برای معرفی یک محصول یا خدمت از چندین محصول یا خدمات عرضه شده می‌باشند. (تک محصولی)
2. یا وظیفه معرفی چندین محصول یا خدمات جدید با عملکردهای مختلف را بر عهده دارد. (چند محصولی)

آنچه باید در طراحی کاتالوگ خوب منظور شود:

1. خلاصه‌ای از معرفی نام و عملکرد کارخانه تولیدی و شناساندن فعالیت‌ها در شروع مباحث کاتالوگ.
2. معرفی امتیازات و رتبه‌های تولید (استاندارد – ایزوهای موجود) و…
3. معرفی هر چه بیشتر در خصوص جدیدترین و بهترین ساخته‌ها و خدمات.
4. ارائه اطلاعات و راهنمایی صحیح مخاطبان با استفاده از درج مشخصات فنی، خدمات ارایه شده، قابلیت‌های خاص و وجه تمایز آن نسبت به تولیدات متشابه، چه در تولیدات گذشته کارخانه و یا آنچه در بازار فعلی موجود می‌باشد.
5. وجود تصاویر و متون نوشتاری در کاتالوگ میزان تصمیم‌گیری و انتخاب صحیح را برای مخاطب سهل و آسان می‌کند و اوست که با دیدن و خواندن موارد فوق به زمان انتخاب و تصمیم خود سرعت می‌بخشد.
6. کاتالوگ دید مقایسه‌ای به وجود می‌آورد. بدین صورت که مخاطب و یا مخاطبین از بین چند محصول معرفی شده به جهت مدل، کیفیت، کاربری، استحکام و از همه مهم‌تر هزینه برنامه‌ریزی شده جهت خرید و غیره، بتواند یکی را که با شرایط او سازگار است انتخاب و خریداری کند.
7. با درج آدرس، تلفن و آدرس اینترنتی، بتواند شناخت بیشتر را برای مخاطب فراهم کند.

ما در آتلیه تخصصی ایده‌نگار که در زمینه طراحی گرافیک و چاپ دارای تجربه و تخصص بالایی می‌باشد بهترین طراحی را به شما ارائه می‌دهیم با ما در تماس باشید.